Az Évszázadok Muzsikája hangversenysorozat szombat esti alkalmán Sztahura Ágnes orgonaművész játékában gyönyörködhettek a kecskeméti zenekedvelők. A Nagytemplom orgonáján a Miskolcról érkezett vendég előadó népszerű műveket szólaltatott meg.
A piarista templom új orgonája felépítéséért szervezett koncertsorozat újabb estjén Sztahura Ágnes előadásában Pikéthy Tibor, Johann Sebastian Bach és Cesar Franck egy-egy műve mellett Widor V. szimfóniájának első tétele, Bach Vivaldi egyik concertójának átirata és Liszt Ferenc monumentális darabja, a B-A-C-H prelúdium és fúga című kompozíciója csendült fel.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Dobszay László és Lehotka Gábor növendékeként 2001-ben egyházzenei és orgonaművészi diplomát szerző Sztahura Ágnes előadásában több korból származó, könnyen érthető, népszerű műveket hallgathattak meg az érdeklődő zeneszerető kecskemétiek.
– Mindig próbálok arra figyelni, hogy ne olyan műveket hozzak, amelyek esetleg csak a művészek számára emészthetőek, hanem inkább olyanokat, melyeket a laikusok is értékelnek, hiszen ők csak a zene szépségéért jönnek be a templomba – indokolta műsorválasztását Sztahura Ágnes. – Nincsen kimondottan kedvenc zeneszerzőm, de elsősorban a barokk és a romantika zenéjében otthonos vagyok. Ugyanakkor törekszem arra, hogy koncertjeimen a fiataloknak is tetsző, az ő szívüket is felpezsdítő művek is elhangozzanak. Kecskeméten is játszottam egy olyan Widor-szimfóniát, amely egy kicsit táncosabb jellegű, és egyfajta szinten már felvette az új, modern stílust is.
Sztahura Ágnes a jótékonysági hangversenyek rendszeres előadója, a kecskeméti piarista templom majdani orgonájáért is szívesen koncertezett.
– vallja a miskolci orgonaművész. – Már fiatalon is elég sokszor játszottam jótékony célból, ilyen jellegű fellépéseket azóta is rendszeresen vállalok. Amikor kellett – sérültekért, árvízkárosultakért – a segítségemet mindig felajánlottam. Persze minden meghívásnak eleget próbálok tenni. Örömmel tölt el, hogy az elmúlt években már sok helyen játszhattam, külföldön a kisinyovi, itthon különösen a jászberényi templom, illetve az egri bazilika orgonája fogott meg. Kívánom, hogy minél hamarabb ezekhez hasonló hangszer hangjában gyönyörködhessenek a kecskeméti zeneszeretők!